Su Sızıntısı Bulma

İstanbul Su Tesisatçısı

Su Sızıntısı Bulma :

Su sızıntısı bulma sorunlarınıza son teknoloji cihazlarla 7/24 İstanbul’un tüm semtlerine hizmet veriyoruz.

Su kaçağı çok rahatsız edici bir durumdur. Su sızıntısı yapan yerlerde rutubet kokusu oluştuğundan hemen çareler ararız.

Acaba nereden su sızdırıyor?

Altımızda bir daire veya işyeri varsa burayı kullanan kişiler kapımıza gelerek uyarıda bulunurlar. Peki, bodrum katta bulunan daireler nasıl su sızdırdığını anlayacak. Öncelikle su sızıntısı yapan yerlerde genellikle duvarlarda rutubetlenme izleri görülecektir.

Silivri Gömme Rezervuar Tamircisi
Su Sızıntısı Bulma

Bu rutubetlenme hem binaya hem de sizin sağlığınıza zarar verecektir. Onun için en kısa sürede sorunu halletmelisiniz. Bunun için işini bilen, tecrübeli ve teknik donanıma sahip firmalara ihtiyacınız var. Eğer böyle yapmayıp eski usul tesisatçılarla sorunu çözmeye kalktığınızda her tarafın kırılması ve yanlış yerlere müdahale edilmesiyle boşa zaman ve para kaybı yaşanacaktır. Bir de üstelik sorun devam ederse işte o zaman manevi olarak da yıkım olacaktır.

Su kaçağı tespiti kullanmış olduğumuz teknolojik aletlerle doğru olarak yapılmaktadır.

Su sızıntısı sebepleri nelerdir?

 • Banyo ve tuvaletlerde temizlik için çok miktarda çamaşır suyu kullanılmaktan dolayı derz aralarının açılması ve fayans üstündeki sır tabakasının erimesi.
 • Turşu üretimi yapan işyerlerinde turşu suyunun derz aralarını açması.
 • Teras daireler, spor tesisi ve hamam gibi suyun yoğun akacağı yerlerde doğru izolasyon yapılmaması ve doğru izolasyon süzgeci kullanılmamasından dolayı oluşan sızdırmalar.
 • Dış cephesinde betebe olan binalarda ince çatlaklar oluşması ve yağmurdan dolayı sızdırmalar.
 • Çatıda gizli dere olan binalarda dere içi izolasyonun doğru yapılmayışı.
 • Demir boru var olan tesisatlarda boruların çürümeye başlaması.
 • Eski mavi plastik borulu su tesisatlarında boru eklemelerinin zamanla bırakmaya başlaması.
 • Yeni plastik boru uygulanan yerlerde kalitesiz hammadde ile yapılan boruların kullanılması.
 • Sıcak su boru tesisatında kompozit boru kullanılmaması.
 • Eski binalarda pis su hatlarında contaların yıpranması sonucu oluşan sızdırmalar.
 • Tuvalet taşı montajlarının hatalı yapımından dolayı oluşan sızdırmalar.
 • Banyo, tuvalet ve balkonlarda kullanılan yer süzgeci parçalarının hortum ile bağlanması.
 • Pis su hatlarında oluşan tıkanıklık sonucu meydana gelen su sızıntıları.
 • Banyo ve tuvaletlerde kapıların ahşap oluşu ve bu mekânların hortumla yıkanması sonucu kapı kenarlarından su alması.
 • Klozet gider bağlantı borusu etrafında açılmalar oluşması ve dökülen suyun buralara gitmesi.
 • Eski tip fayans altına monte edilen duş teknesi ve küvetlerin gider bağlantılarından kaçırması.
 • Yine bu tip duş teknesi ve küvetlerin mermer tozu ile yapılan modellerinde, üzerindeki koruyucu sır tabakasının zamanla yok olması sonucu oluşan sızdırmalar.
 • Tuvalet tıkanıklığı oluştuğunda açmak için sert cisimlerle vurularak tuvalet esine zarar verilmesi sonucu oluşan sızdırmalar.
 • Mutfak, Banyo ve tuvalet giderlerinde oluşan tıkanıklık sonucu lavabo açıcı asit içeren maddelerle müdahale edilmesi sonrasında boruların ve contaların zarar görmesi sonucu oluşan sızdırmalar.
 • Eski plastik boruya yeni plastik boru kaynatılmasından sonra hammadde uyuşmazlığı sonucu oluşan su sızdırması.
 • Aksesuar takmak için duvara veya yere delik açılırken zemin altındaki boru tesisatına zarar verilmesi.

Su kaçağı oluşumu genel olarak bu türden sebeplerden kaynaklanır.

Su kaçakları, günümüzde sık karşılaştığımız su tesisat sorunlarıdır.

Su kaçağı bulma artık eskisi gibi her tarafı kırıp dökerek yapılmıyor.

Bu işlemleri firmamız teknolojik aletlerle yapmaktadır. Zamanla gelişen son teknoloji su kaçağı tespit aletleri firmamız tarafından kullanılmaktadır. Bu aletleri, akustik dinleme yöntemi ile çalışan ve ısıya duyarlı olarak çalışan termal kameralı yöntemler olarak ikiye ayırabiliriz. Her iki yöntemle de su kaçak tespiti konusunda garantili çalışmalar yapıyoruz. İstanbul’un tüm semtlerine su kaçağı tespit konusunda hizmet veriyoruz.

  Zeytinburnu Su Tesisatçısı , Tıkanıklık Açma              Zeytinburnu Uzman Su Tesisat Çözümleri

                            Zeytinburnu Su Tesisatçısı , Tıkanıklık Açma ve Uzman Su Tesisat Çözümleri

                   Zeytinburnu Su Tesisat Ustası

                Zeytinburnu Profesyonel Tesisat Çözümleri

        Zeytinburnu Su Tesisat Ustası Tıkanıklık Açma

    Zeytinburnu Su Tesisat Ustası ve Tıkanıklık Açma Hizmetleri ve Profesyonel Tesisat Çözümleri Burada .

 Günümüzde cihazla su kaçağı bulma teknolojik aletler kullanılarak yapılabildiği gibi tecrübe de gerekmektedir. Çünkü bazen su kaçaklarını bulmak için kullandığımız teknolojik aletler bile yetersiz kalmaktadır. Özellikle tuvalet taşlarının ve yer süzgeçlerinin bağlantısında yapılan hatalar ancak tecrübe ile bulunabilmektedir. Bunun yanında plastik borularda kaynak hatası dediğimiz hatalar da zor bulunabilen su kaçağı sorunlarıdır. Böyle yerlerden çok az sızdırma yaptığı için bu tür kaçakları bulmak biraz daha fazla zamanımızı alıyor. Ama hiçbir zaman imkânsız diye bir şey yoktur.

  Bilhassa eski binalarda oluşan su kaçağı sorunlarının başlıca nedenleri, eski demir borulu su tesisatı olan dairelerde hala değişim yapılmamış olmasından dolayıdır. Bu tür yerlerde kırmadan su kaçağı bulma işlemini noktasal olarak da yapabiliyoruz. Fakat tamirini kırmadan yapamıyoruz. Demir boruların kullanıldığı en son tarih yaklaşık 1993 yılları civarıdır. Kabaca bir hesap yaptığımızda en son demir boru yaklaşık 20 yıl önce monte edilmiştir. 20 yıl da demir borunun toplam kullanım ömrü demektir. Su tesisatında demir boru olduğunu tespit ettiğimiz yerlerde müşterilerimize bir an önce borularını değişim yapmasını öneriyoruz.

Zeytinburnu Uzman Su Tesisat Çözümleri

Ama yine de emin olmak isteyen müşterilerimize noktasal su kaçağı tespiti yapıyoruz ve boru etrafını açarak çürümüş olan yerleri gösteriyoruz. Zaten bu gibi demir boru olan yerlerde su kaçağı olmasa da genel olarak su tazyikinin azalması da gündeme gelmektedir. Böyle bir durumla karşılaşan müşterilerimiz bizden yardım istemektedirler. Ama maalesef bu gibi demir borulara yapılacak her türlü işlemler sonuç vermeyecektir. Hatta kimyasal maddelerle ya da herhangi başka aletlerle yapılacak müdahaleler daha da kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu müdahaleler sonrasında su kaçağı sorunları oluşmaktadır.

Su kaçağı nasıl bulunur? Bu sorunun cevabı çok merak edilmektedir. Kısaca yaptığımız işlemlerden bahsedeyim. Öncelikle su tesisat kaçağı olan adrese gittiğimizde ilk yaptığımız işlem temiz su tesisatını test etmektir. Soğuk suyu test ettikten sonra eğer kaçak yok ise sıcak suyu test ederiz. Tabii bu işlemi yapabilmek için kombi bağlantılarını söküyoruz. Sıcak su tesisatı da kontrol edildiğinde eğer kaçak var ise kaçırma hızına göre akustik dinleme aleti veya termal görüntüleme kamerasıylanoktasal su kaçağı tespiti yapıyoruz. Arkasından su kaçağı tamiri de bir veya iki fayans kırılarak yapılıyor.

Eğer sıcak su borularında da kaçak çıkmaz ise pis su görüntüleme kamerası ile gider borularınızı kontrol ediyoruz. Pis su kaçağı yada pimaş kaçağı daha az rastlanan problemlerdendir. Eski binalarda pis su borularının eskimesinden dolayı ek yerlerinden sızdırmalar olabilmektedir. Bunun için binanın yaşına bakıyoruz. 15-20 yıllık binalarda pis su borularında da meyil yoksa contalarından su kaçağı problemleri meydana gelmektedir. Yeni yapılan veya değiştirilen pis su borularında da kırık ve çatlaklar olabilmektedir. Pis su boru tamiri veya pimaş tamiritemiz su boru tamirine göre daha zordur. Tamir sırasında kırılan yerler birden fazla olabilmektedir.

Su kaçağı olduğunu nasıl anlarız?

Duvarlarımızda oluşan küflenmeler ve rutubetlenme bize ilk olarak su kaçağı olduğunu haber verir. Bu gibi durumlarda ilk önce su saatimizi kontrol etmeliyiz. Eğer bütün musluklar kapalı olduğu halde su saatinin göstergeleri hareket ediyorsa ciddi bir su kaçağı probleminiz var demektir. Ama korkmayın, evimin her tarafı kırılacak diye üzülmeyin. Bu tür su kaçağı problemlerini noktasal olarak tespit ediyoruz. Eğer su saatinde bir hareketlenme yok ise kombi basınç göstergesini kontrol etmeliyiz. Eğer kombiye her gün veya gün aşırı su eklemesi yapıyorsak bu da su kaçağı olduğunun habercisidir. Bu gibi durumlarda kalorifer tesisatını kombiden ayırarak test yapıyoruz ve yine kaçırma hızına göre cihazla su kaçağı bulma işlemini yapıyoruz.

Banyo ve tuvaletlerin 15 ila 20 yılda yenilenmesi gerekir. Bu yenilenme sırasında tüm tesisat boruları değişmelidir. Çünkü bu zamandan sonra su kaçırma riski yükselir. Tadilat yapılırken temiz su ve atık su boruları değişmeden sadece fayans ve üstyapı malzemeleri değiştirildiğinde, borularda sızdırma ve su kaçağı meydana gelirse daha büyük maddi harcama ile karşılaşılabilir. Yaşanan stres de cabası. Plastik boru ömrü yaklaşık 15-20 yıl arasıdır. Daha uzun ömürlü borular da vardır. Fakat genel olarak ithal ürünlerdedir.

Sıhhi Tesisat uygulamaları bilinçli ustalar tarafından yapılmalıdır. Uygulama zanaatkar ustalar tarafından yapılırsa daha uzun ömürlü olur. Su kaçağı problemleri yakın zamanda ortaya çıkmaz.

Su sızıntısı tespiti yapacak firmaların ve ustaların tecrübeli olması çok önemlidir.  Çünkü kullanılacak cihazlar kadar usta tecrübesi sorunun çözülmesi bakımından yol gösterici olacaktır. Çözülemeyecek su sızıntısı yoktur. Sadece uğraştırıcı su sızıntıları vardır. Su sızıntısı tamiri, tespit işlemi yapıldıktan sonra bizim için kolay bir işlemdir. Yapılan tamir işleminden sonra tekrar tesisatı kontrol etmek yapılması gereken işlemlerdendir. Çünkü eğer yapılan tamir işlemi kontrol edilmezse tekrar sorun çıkarma ihtimali vardır.

İstanbul

Su Kaçağı Bulma ve Tıkanıklık Açma

Size Yardımcı Olabiliriz..
7/24 Su Tesisat Ustası